Půl roku od vypuknutí aféry Volkswagenu: Otazníků přibývá a ani Škoda neví, kdy bude auta svolávat

decorative line

21. březen 2016

Turbodiesely Volkswagenu s typovým označením EA 189 připravené pro plnění emisní normy Euro 5 budou v servisech upraveny. Zatím se ovšem neví jak a kdy, protože příslušné homologační instituce zatím některá řešení navržené výrobcem neschválily.  ####

\

Už vloni v srpnu tehdejší šéf značky Volkswagen Herbert Diess a člen představenstva společnosti zodpovídající za nákupy Francisco Javier Garcia Sanz údajně věděli, že do naftových aut Volkswagenu ve Spojených státech byl instalován nelegální software a že je firma ohrožena pokutou převyšující 20 miliard dolarů.

\

Tato informace německého týdeníku Spiegel byla zveřejněna půl roku poté, co americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) loňského 18. září obvinila Volkswagen, že u vozů s naftovými motory používal software umožňující při testování skrývat vysoce nadlimitní hodnoty toxických oxidů dusíku. Volkswagen pak přiznal, že v celém světě software instaloval do zhruba 11 milionů aut, včetně asi 1,2 milionu vozů Škoda Auto.

\

Bývalý šéf koncernu Martin Winterkorn o tom měl údajně vědět ještě o více než rok dříve.

\

Volkswagen po vypuknutí aféry informoval, že auta zákazníků v Evropě bude možné většinou jednoduše upravit díky nahrání nového softwaru do řídící jednotky. V případě motorů 1,6 TDI plánoval přidat do sacího systému speciální mřížku pro usměrnění proudu vzduchu v motoru.

\

Jenže zdá se, že ani evropské homologační agentury, kterými jsou pro Volkswagen v Německu KBA a například pro Škodu ve Velké Británii VCA, nejsou zatím zcela přesvědčeny, že motory po úpravě již bezezbytku splní emisní limity žádané normou  Euro 5.

\

Konkrétně úpravy zhruba půl milionu automobilů typu Passat v Německu jsou odloženy nejméně na přelom dubna a května.

\

V případě Škodovky také není nikdo schopen zatím říci, kdy majitelé dotčených vozů dostanou zvací dopisy k návštěvě servisů. Přitom ministerstvo dopravy ještě nedávno hovořilo o konci března jako začátku akce v České republice.

\

Na Volkswagen mezitím dopadají další finanční rány. Téměř 300 velkých investorů z celého světa podalo v polovině března žalobu na koncern Volkswagenu kvůli údajnému porušení povinnosti vůči kapitálovým trhům v souvislosti se skandálem s manipulací emisí. Akcionáři se před severoněmeckým soudem domáhají náhrady škody ve výši 3,256 miliardy eur (88 miliard Kč). Uvedla to podle agentury Reuters právnická kancelář, která žalující zastupuje.

\

Řešení skandálu v USA je také v nedohlednu. Volkswagen proto "obětoval" generálního ředitel americké divize německé automobilky Volkswagen Michaela Horna (54). Nezískal si totiž důvěru amerických vyšetřovacích orgánů v tom smyslu, že je schopen zajistit, aby auta po opravě ani v provozu nevypouštěla více emisí oxidu dusíku, než výrobce deklaruje v technických údajích. Technická opatření navržená pro Evropu totiž v této zemi vzhledem k rozdílným normám nemůžou stačit ani náhodou.

\

Přestože Volkswagen v Evropě stále s obrovským náskokem zůstává v oblasti prodeje nových aut číslem jedna, i zde se již aféra projevila. Aut s logem VW se během ledna a února prodalo jen nepatrně více než v prvních dvou měsících loňského roku, zatímco celý trh roste výrazně a daří se například i značkám Audi a Škoda. V tuzemsku během ledna a února dokonce značka zaznamenala oproti stejnému období roku 2015 dvanáctiprocentní pokles v registracích nových aut.

\

Co říci k této problematice už podle zjištění Hospodářských novin mají také prodejci ojetých aut. Největší česká síť autobazarů AAA Auto totiž zlevňuje vozy značek koncernu Volkswagen s „šidícími“ naftovými motory. Důvodem není to, že by o ně přestali stát Češi, ale to, že je v tuzemských bazarech přestávají kupovat zákazníci z Německa.

\

„Kvůli poklesu zájmu ze zahraničí jsme snížili ceny naftových Volkswagenů Passat a Golf o pět až deset procent. Drobný pokles nastal i u Škody Octavia druhé generace,“ popisuje provozní šéf AAA Auto Petr Vaněček.

\

Autor: Radek Pecák

\

Zdroj

\

 

Aktuality

decorative line
  • 20.12.

    Současný stav žaloby

  • Společnou žalobou se bude s konečnou platností zabývat Okresní soud v Mladé Boleslavi Vrchní soud v Praze potvrdil místní příslušnost Okresního soudu v Mladé Boleslavi. V průběhu roku 2021 soudy řešily především otázku místní příslušnosti k projednání…

Ochrana osobních údajů


Tato internetová stránka byla vytvořena, aby poskytovala obecné informace vlastníkům automobilů postižených emisním skandálem, jakož i všem subjektům poškozeným v rámci technologického segmentu výroby a distribuce vznětových motorů. Informace ohledně emisního skandálu uvedené na této internetové stránce jsou převzaty z veřejně dostupných zdrojů a mohou být průběžně aktualizovány a měněny. Společnost SAFE DIESEL s.r.o., její společníci, jednatelé či pracovníci, či s ní spolupracující osoby nepřebírají žádnou odpovědnost za přesnost či úplnost na této stránce uvedených informací.

Registraci na těchto internetových stránkách není možné považovat za návrh na uzavření smlouvy ve smyslu § 1731 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění a realizace a vymáhání práv a oprávněných zájmů poškozených osob je podmíněno dohodou na příslušných smluvních dokumentech nezbytných pro společnost SAFE DIESEL s.r.o. a/nebo BBH, advokátní kancelář, s.r.o. k řádnému poskytování služeb.

Při registraci jste povinni uvádět pouze aktuální, pravdivé a úplné údaje o Vaší osobě a automobilu. V případě, že dojde ke změně informací o Vás a/nebo o Vašem automobilu, zavazujete se nám tyto změněné informace poskytnout bez zbytečného odkladu.

Registrací na této internetové stránce potvrzujete, že berete na vědomí následující zásady společnosti SAFE DIESEL s.r.o. v oblasti ochrany osobních údajů fyzických osob:

  • Osobní údaje zadané při registraci mohou být v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „Zákon o ochraně osobních údajů“), v nezbytném rozsahu zpracovávány pro účely jednání o uzavření smluv upravujících práva a povinnosti smluvních stran v souvislosti se zajišťováním Vámi poptávané ochrany práv a ochrany právem chráněných zájmů Vaší osoby prostřednictvím společnosti SAFE DIESEL s.r.o. a/nebo BBH, advokátní kanceláře, s.r.o. Poskytnuté osobní údaje mohou být také v nezbytném rozsahu zpracovávány pro dodržení právních povinností těchto společností či jiných dotčených osob nebo pro ochranu jejich práv a právem chráněných zájmů.
  • Poskytnutí osobních údajů vyžadovaných při registraci je povinné. Pokud tyto osobní údaje nebudou vyplněny, nelze registraci provést.
  • Pro zpracování poskytnutých osobních údajů budou využívány specializované třetí osoby – zpracovatelé osobních údajů, a to na základě příslušné smlouvy o zpracování osobních údajů. Tito zpracovatelé osobních údajů jsou pečlivě vybíráni a garantují maximální technické a organizační zabezpečení předávaných osobních údajů. Jejich aktuální seznam Vám společnost SAFE DIESEL s.r.o. poskytne na vyžádání.
  • Kromě výše uvedených zpracovatelů osobních údajů může společnost SAFE DIESEL s.r.o. v nezbytném rozsahu zpřístupnit vyplněné osobní údaje (i) soudům a jiným orgánům státní správy, (ii) osobám odpovídajícím za újmu vzniklou emisním skandálem či jejich zástupcům a (iii) společnosti BBH, advokátní kancelář, s.r.o. či jiné advokátní kanceláři, která bude zastupovat společnost SAFE DIESEL s.r.o. či Vás při ochraně Vašich práv a oprávněných zájmů.
  • V souvislosti se zpracováváním osobních údajů máte jako subjekt osobních údajů práva přiznaná Zákonem o ochraně osobních údajů a dalšími právními předpisy, a to zejména:

a) právo požádat společnost SAFE DIESEL s.r.o. o informaci o zpracování svých osobních údajů ve smyslu § 12 Zákona o ochraně osobních údajů. Na základě této žádosti Vám společnost SAFE DISEL s.r.o. či zpracovatel osobních údajů bez zbytečného odkladu sdělí informace o účelu zpracování osobních údajů, osobních údajích či jejich kategoriích, které jsou předmětem zpracování, příjemcích či kategoriích příjemců, jimž byly osobní údaje zpřístupněny a informace o povaze automatizovaného zpracování, pokud jsou údaje využívány pro rozhodování o právech Klienta. Za poskytnutí těchto informací může SAFE DISEL s.r.o. požadovat přiměřenou úhradu nepřevyšující vzniklé náklady;

b) právo požádat o vysvětlení nebo vyzvat k odstranění protiprávního stavu, zejména k blokování, opravě, doplnění nebo likvidaci osobních údajů, pokud se domníváte, že společnost SAFE DIESEL s.r.o. nebo zpracovatel osobních údajů zpracovává Vaše osobní údaje v rozporu se Zákonem o ochraně osobních údajů nebo v rozporu s právem na ochranu soukromého a osobního života;

c) právo obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údajů, pokud se domníváte, že dochází k neoprávněnému zpracování Vašich osobních údajů (zejména tehdy, pokud společnost SAFE DISEL s.r.o. na žádost o informace či o nápravu stavu nereaguje nebo s vyjádřením společnosti SAFE DIESEL s.r.o. nesouhlasíte).


V případě dotazů či žádostí týkajících se ochrany osobních údajů můžete kontaktovat pověřence pro ochranu osobních údajů společnosti SAFE DIESEL prostřednictvím emailu dpo@safediesel.cz nebo telefonního čísla 723 997 524.